K jubilejním šedesátým narozeninám Karla Habsburského, vnuka posledního českého krále, nahrál zpěvák a člen Koruny České Nathaniel Filip českou verzi Císařské hymny.

Zpěvák taktéž zaslal hlavě Habsburského rodu k jeho jubileu blahopřejný dopis a odkazem na píseň.

Císařská hymna, zvaná též Lidová, v českém prostředí známá také jako „Zachovej nám, Hospodine“, byla národní hymnou podunajské monarchie od roku 1797 až do roku 1918, kdy bylo separatistickými nacionalisty České království zničeno a Habsburská dynastie vyhnána.

Zpěvák Nathaniel Filip je monarchista a člen Koruny České. Profiluje se jako zpěvák tradičního popu a šansonu. V posledních třech letech je jeho profesní partnerkou moderátorka a první dáma satiry Zuzana Bubílková, společně vystupují s hudebně-zábavným představením "Šansony a BUBU fóry!".

Nathaniel Filip je prvním profesionálním zpěvákem, který nazpíval českou verzi Císařské hymny s vlastní hudbou, aranžemi a videoklipem. Videoklip byl symbolicky natáčen na Karlově mostě s kulisou Pražského hradu v pozadí. Na YouTube má klip již desítky tisíc zhlédnutí.

Zajímavostí je, že zde v první sloce, místo Rakouska, zpívá o zemích českých. Zatímco první sloka se zpívala vždy, dalších několik slok (až sedm), vždy podle potřeby a doby, kdy také postupně vznikaly. Zpěvák zde zpívá sloky dvě. Druhá sloka v této verzi je napsána jako jedna z posledních a málokdy se i uvádí, přestože má ten nejdramatičtější a pro monarchisty velmi silný text.

Link na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=XULjacrz29g

Kontakt:
www.nathanielfilip.cz
Facebook: https://www.facebook.com/nathaniel.filip
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  • 1